22. 6. 1948 - vyjádření Okresního národního výboru ve Vyškově k odvolání Dědic a Brňan

Okresní národní výbor ve Vyškově
Telefon číslo 10, 143 a 150

Čís.: 21132/25/II-48.

Ve Vyškově dne 22. června 1948.

Zemskému národnímu výboru
v Brně.

Věc: Obce Vyškov, Dědice, Nosálovice, Křečkovice a Brňany, sloučení - odvolání Dědic a Brňan.

K č.j. 10272-III/15-1948 ze dne 11. 6. 1948 a k č.j. 2005/III-15 ze dne 9. 3. 1948.

V příloze předkládám vyhlášku MNV ve Vyškově, Dědicích, Nosálovicích, Křečkovicích a Brňanech o publikování Vašeho rozhodnutí ze dne 9. 3. 1948 č. 2005/III-15 se sdělením, že námitky z řad občanů a poplatníků nebyly podány vyjma obce Dědic, kde odvolání bylo podáno přímo na ZNV. Zároveň připojuji potvrzenky o doručení cit. Vašeho výměru a vracím Vámi sem zaslané odvolání obcí Brňan a Dědic proti sloučení s tímto vyjádřením:

Obec Brňany ve svém odvolání neuvádí konkrétních důvodů proti sloučení. Nelze proto zaujati k němu stanovisko. Poukazuji proto na předkládací zprávy a na návrh ONV, který byl svého času ZNV podán na sloučení této obce s Vyškovem. ONV trvá dosud na svém názoru a žádá z veřejného zájmu sloučení této obce s Vyškovem a navrhuje odvolání zamítnouti. Pokud jde o požadavky obce pro případ sloučení, podotýkám, že tyto požadavky jsou uskutečnitelné, pokud to zákon a plánování místní i povšechné dovolují.

Pokud jde o odvolání obce Dědic podotýkám, že pohrůžka vystěhováním při slučování v roce 1942 nebyla uplatňována, jak také patrno z toho, že některé obce dobrovolně sloučení tehdy odmítly, aniž byly za to persekvovány obce jako takové, příp. jejich mluvčí.

Pokud pak jde o tvrzení o nekorektním přístupu ONV a ZNV při slučovacím řízení po květnu 1945, uvádím, že v důsledku rozhodnutí ZNV ze dne 7. 5. 1947 č. 8948/III/15 byla výnosem ONV ze dne 31. 5. 1947 č. 1726/9-II svolána porada zástupců všech politických stran se všech slučovaných obcí na den 4. 6. 1947, na níž měly býti dohodnuty předpoklady pro další postup, t.j. buď pro sloučení nebo pro rozloučení obcí. Ve svolávacím dopisu jakož i na poradě samé bylo výslovně konstatováno, že společná správa zanikla. Ježto porada vyzněla pro rozloučení obcí, byla vydána pod č. 1726/9/II ze dne 13. 6. 1947 vyhláška, v níž bylo konstatováno, že společná správa zanikla, a stanoven počet členů jednotlivých místních národních výborů a nařízena obnova jednotlivých MNV, pro což také ve vyhlášce stanoveny termíny podle obdoby zák. č. 120/46 Sb. a směrnic min. vnitra o obnovování národních výborů. Schůze volebních výborů místních stanovena na 22. 7. 1947, a ustavující schůze obnovených MNV stanovena po uplynutí 8 dnů ode dne vyhlášení výsledků rozvrhu mandátů. Výnosem ze dne 26. 8. 1947 č. 1726/10/II bylo uloženo nově ustaveným MNV, aby v nejbližší schůzi projednaly otázku sloučení obce s Vyškovem. Ve výnosu bylo výslovně zdůrazněno, že původní návrh nemohl býti na ZNV projednán, ježto dosud nebylo zákonných orgánů obcí. Podle výsledků usnesení jednotlivých MNV byl pak předložen dne 8. 10. 1947 pod č. 21719/14/II návrh ZNV v Brně na sloučení všech zmíněných obcí. Správa nebyla však novým ZNV předána, nýbrž bylo vyčkáváno usnesení ZNV o podaném návrhu na sloučaní obcí, neboť předání a rozdělení správy nejevilo se účelným pro případ, že by ZNV o návrhu rozhodl kladně.

K urgenci obcí byla však na 14. 1. 1948 svolána porada zástupců jednotlivých obcí, na níž tito žádali okamžité předání správy. Rada ONV usnesla se proto dne 16. 1. 1948, že správa obcím bude předána dne 23. 2. 1948, pokud by do té doby ZNV o sloučení nerozhodl. Také v tomto smyslu byl vydán obcím výnos ze dne 19. 1. 1948 č. 1561/15/II. Po opětné poradě s obcemi ze dne 19. 2. 1948 usnesla se rada ONV dne 20. 2. 1948, aby lhůta pro předání správy jednotlivým obcím byla prodloužena do té doby, než rozhodne o sloučení ZNV.

Z toho je patrno, že údaje v odvolání uváděné neodpovídají skutečnosti, nýbrž naopak nesprávně obviňují ONV ze zamlčování pravého stavu věci.
Pokud jde o věcné námitky obce Dědic, jsou údaje o historii obce jakož i údaje o školách, farnosti a spolcích pravdivými.

Další tvrzení jsou však diktována lokálním patriotismem, skutečnosti líčeny jednostranně a beze zření k dnešním podmínkám výstavby obce, jak s hlediska celkového tak i místního.

Není pravdou, že Dědice jsou zastoupeny pouze 4 členy v plénu MNV, nýbrž těchto členů je tam 7; v radě MNV je jeden zástupce z Dědic. Větší počet členů v radě nebyl pro Dědice vyhražen proto, že dle sdělení obce Vyškova nebylo v Dědicích při reorganisaci MNV v únoru t.r. dohody o vyslání zástupců do MNV. Je však ochota tento stav zrevidovati ve prospěch obce Dědic.

Výstavba obce Vyškova děje se na podkladě regulačního plánu, který se nachází v konečném schvalovacím stadiu u ZNV. Podle tohoto plánu směřuje skutečně stavební rozvoj Vyškova směrem k Dědicím, neboť jinými směry nemůže se dobře stavebně Vyškov vyvíjeti. Tak veškeré školství, rekreační středisko, jakož i nemocnice se všemi vedlejšími objekty a obytnou čtvrtí jsou plánovány nebo již stavěny na katastru obce Dědic. Tím také mizí poslední nezastavěné části mezi oběma obcemi. Spojovací silnice Vyškov - Dědice jest také již sporadicky zastavěna. Tato silnice se právě rekonstruje a bude se dlážditi za příspěvku obce Vyškova, která také zřídí dlážděný chodník z Vyškova do Dědic.

Město Vyškov dalo vypracovati celkový projekt soustavné kanalisace Dědic, a dokonce již stavbu kanalisace zadalo. Samozřejmě provádí se zatím první etapa. Ke druhé etapě bude přikročeno ihned v dalších letech.

Vodovod je vybudován dosud v Dědicích v části obce, ležící na pravém břehu Hané, což je také daleko největší část celé obce. Na zbytku území na levém břehu Hané bude vodovod dobudován, jakmile bude skončena stavba vodovodu pro nemocnici a okolní obytnou čtvrt.

Z vylíčeného je patrno, že údaje uváděné v odvolání o opomíjení a zanedbávání Dědic nejsou pravdivá, nýbrž že naopak město Vyškov podniká a plánuje nákladné investice právě v Dědicích, které po té stránce z minulých let byly hodně zanedbané.

Akce proti sloučení s Vyškovem zdá se býti hlavně osobní akcí několika jednotlivců. O tom také svědčí nevěcný tón a způsob psaní odvolání, kde nejen jsou mnohde uváděny nesprávné skutečnosti, nýbrž ostře je napadán jak ONV tak i ZNV a obviňovány z mystifikace a klamání jednotlivých obcí.

ONV trvá na svých původních návrzích na sloučení jak Dědic tak i ostatních obcí s Vyškovem a navrhuje zamítnutí obou odvolání.

Předseda ONV:
Podpis

Razítka: Okresní národní výbor ve vyškově; Zemský národní výbor v Brně, č.: 015222, 26. VI. 1948, odbor III, oddělení 15, přílohy 100 gr

11059